Układ rozrodczy żeński prezentacja

Pobierz

Anatomia kobiety wyróżnia zewnętrzne i wewnętrzne organy płciowe.. Jednak tylko kobieta może wydać na świat potomstwo, a jej układ rozrodczy jest do tej roli dobrze przystosowany.. Narządy płciowe męskie: Odpowiedzialne są one za produkcję plemników, a także hormonów płciowych oraz za zapłodnienie.. Wiele zjawisk i procesów zachodzących w przyrodzie wykazuje cykliczność - następowanie po sobie pór roku, rozród zwierząt, kwitnienie kwiatów.. Do rozmnażania potrzeba osobników obu płci.. Dla zainteresowanych wprowadzamy m.in. pojęcie spermiogenezy.Żeński układ rozrodczy wytwarza komórki jajowe, służy do przyjęcia nasienia, umożliwia rozwój płodu i jego poród, produkuje hormony płciowe - estrogeny i progesteron oraz hormony wydzielane przez łożysko w czasie ciąży.. ŻEŃSKI UKŁAD ROZRODCZY Zewnętrzne narządy płciowe Żeński układ płciowy Narządy: Funkcje Budowa komórki jajowej Do wewnętrznych należą: jajowody jajniki macica pochwa Do zewnętrznych narządów płciowych żeńskich, noszących nazwę sromu zalicza się: wzgórek łonowy dawniej wzgórekŻeński układ rozrodczy zbudowany jest z jajników, jajowodów, macicy i pochwy oraz zewnętrznych narzą-dów płciowych: warg sromowych mniejszych i większych, łechtaczki i błony dziewiczej.. Płodność mężczyzny: (zobacz slajd 1 i 2 prezentacji)Żeński układ rozrodczy jest skomplikowanym systemem narządów, z których każdy pełni wyspecjalizowane role..

Układ rozrodczy żeński.

Chciałabym abyście się zapoznali z materiałami przygotowanymi w prezentacji i wykonali polecenia.. Zadania żeńskiego układu rozrodczego.Temat: Mężczyzna i kobieta - układ rozrodczy.. wg Sadmarta.Żeński układ płciowy służy do wytwarzania komórek płciowych żeńskich, a w przypadku zapłodnienia stwarza dogodne warunki do rozwoju i wzrastania płodu.Z uwagi na rozmieszczenie narządy płciowe żeńskie dzielimy na wewnętrzne i zewnętrzne.. wg Sadmarta.Plik układ rozrodczy żeński prezentacja.pdf na koncie użytkownika brokenknave • Data dodania: 14 lis 2018Na żeński układ rozrodczy składa się kilka narządów położonych głównie wewnątrz ciała.. Jest zbudowany z macicy, jajników, jajowodów oraz pochwy oraz sromu, który należy do narządów zewnętrznych.. Jajnik jest narządem parzystym występującym u kobiet.. Do wewnętrznych należą: pochwa .Męski układ rozrodczy to narządy, które są odpowiedzialne za wytwarzanie plemników i nasienia oraz przenoszenia ich poza organizm.. Poprowadzi ją nauczycielka Julia Idziak.Lekcja 2.. Polecam dodatkowo skorzystanie z platformy edukacyjnej :Temat: Żeński układ rozrodczy.. Utworzony jest z narządów płciowych zewnętrznych i wewnętrznych.. Ma kształt spłaszczonej elipsoidy wielkości ok. 3x2x1 cm.. To jedyny system w ludzkim organizmie, który różni kobietę i mężczyznę..

Układ rozrodczy żeński i męski Sortowanie grup.

Jajnik.. Jest on położony wewnątrz jamy otrzewnej na tylnej powierzchni .Żeński układ rozrodczy.. Zapiszcie temat do zeszytu.. Wyjaśniamy przebieg procesu powstawania komórek jajowych - oogenezę.. Zobacz, jak wygląda budowa waginy, macicy, jajników, jajowodów a także elementów tzw. sromu..

Funkcjonowanie żeńskiego układu rozrodczego.

(zapisujemy w zeszycie) I.. Przedstawiamy budowę układu rozrodczego żeńskiego (m.in. jajników, jajowodów i macicy).. Prącie za jego pomocą dochodzi do umieszczenia nasienia w drogach rodnych kobiety.. Produkują one żeńskie komórki rozrodcze -Żeński układ rozrodczy ma za zadanie wytworzyć komórki jajowe, stworzyć warunki do rozwoju zarodka i płodu, wydać dziecko na świat.. Inną, często stosowaną nazwą jest termin: genitalia.1 Układ rozrodczy żeński (cz. 1) MACICA Trzon Dno JAJOWÓD JAJNIK Strzępki jajowodu Szyjka POCHWA Jajnik - nabłonek powierzchniowy: jednowarstwowy sześcienny (pochodna międzybłonka) - osłonka biaława (tk.. Do wewnętrznych należą: pochwa, macica, jajowody, jajniki.Układ rozrodczy - Układ rozrodczy klasa 4 - Układ rozrodczy - Powtórka - układ rozrodczy - układ rozrodczy - Układ rozrodczy - Układ rozrodczy .. Przygotuj się do klasówki i sprawdzianu.Układ rozrodczy męski stanowi grupę narządów wewnętrznych oraz zewnętrznych, których głównym zadaniem jest produkcja plemników oraz ich transport do żeńskich organów rozrodczych.. Męski układ rozrodczy odpowiada za wytworzenie plemników oraz wprowadzenie ich do żeńskich dróg rodnych.. wg Aleksandraizdebska.. Układ rozrodczy żeński i męski Sortowanie grup..

Omawia budowę i funkcje żeńskiego układu rozrodczego.

Podobnie funkcjonuje organizm kobiety, w którym zachodzą cykliczne zmiany związane z .Plik pdf na koncie użytkownika darao.en • folder Prezentacje • Data dodania: 30 sty 2013Układ płciowy żeński - budowa i funkcje narządów rodnych u kobiet Kobiece narządy płciowe nazywa się również narządami rodnymi, ponieważ umożliwiają rodzenie dzieci.. Wstęp (do przeczytania) Wiedza dotycząca płodności kobiety i mężczyzny powinna być dobrze znana każdemu człowiekowi.. Otwórz prezentację, będzie niezbędna w czasie czytania!. 04.06.2020 Uczeń: 4. łączna zbita) - kora: zrąb, pęcherzyki jajnikowe i ich struktury pochodne - rdzeń i wnęka: zrąb, duże naczynia krwionośne Zrąb jajnika: tkanka łączna wiotka liczne .Żeński układ rozrodczy wytwarza komórki jajowe, służy do przyjęcia nasienia, umożliwia rozwój płodu i jego poród, produkuje hormony płciowe - estrogeny i progesteron oraz hormony wydzielane przez łożysko w czasie ciąży.. wg Aleksandraizdebska.. Rolą kobiecego układu rozrodczego jest produkowanie i uwalnianie dojrzałych komórek jajowych, które są zdolne do zapłodnienia.Układ rozrodczy żeński: Rys.1.. Określa funkcje żeńskich narządów rozrodczych.Dzisiaj nowy temat : Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego.. Sprawdź, jaką rolę odgrywają poszczególne narządy .Poprzednia strona Żeński i męski układ rozrodczy.. W procesie zapłodnienia uczestniczą komórki rozrodcze: komórka jajowa i plemnik.Temat: Żeński układ rozrodczy.. Porównujemy: oogenezę i spermatogenezę.. WF online w domu - ćwiczenia Ruletka.. Utworzone są one z trzech tworów walcowatych- 2 to ciała jamiste, w czasie pobudzenia .Test Funkcjonowanie żeńskiego układu rozrodczego., podrozdział podręcznika Puls Życia dla Klasa II.. Układ rozrodczy żeński.. Utworzony jest z narządów płciowych zewnętrznych i wewnętrznych..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt