Argumenty aleksandra za pozostawieniem heleny w troi

Pobierz

Aleksander namawiał współbraci do niewydawania Heleny Grekom.. Rozmowa toczy się w krótkich, jednowierszowych zdaniach (tj. stichomytia), dowodzących wzburzenia przeciwników.Na scenie pojawia się Aleksander.. Troja wiele wycierpiała od Greków, wcześniej porwano Medeę, siostrę Priama, a ciotkę Aleksandra; jeśli pozostaje jeszcze przy życiu, jest zapewne w greckiej niewoli.Liczy się dla niego poszanowanie prawa oraz kraju.. 30-67): Aleksander próbuje skłonić Antenora, by i on głosował przeciwko wydaniu Heleny Grekom.. Między dwoma trojańczykami następuje wymiana krótkich, ciętych zdań, po których widać, że mają oni inne zasady postępowania i nie darzą się wzajemnie szacunkiem.. Obaj rozmówcy posługują się przysłowiami, osłaniając w ten sposób wzajemną niechęć.. Szalę zwycięstwa na stronę Aleksandra przechyla mowa Iketaona, po której zapanował chaos i Priam, przychylając się do głosu większości, rozkazuje, by Helena została w Troi.Swym postępkiem złamał prawo i upokorzył Menelaosa, który teraz ze wstydem upomina się o zhańbioną Helenę.. Epeisodion pierwsze (cytat): Aleksander próbuje skłonić Antenora, by i on głosował przeciwko wydaniu Heleny Grekom.Reprezentują oni typowe cechy obywatelskie - dobre lub złe; tylko tego wymaga jednowątkowa akcja oparta na konflikcie dwu racji.. Obaj rozmówcy posługują się przysłowiami, osłaniając w ten sposób wzajemną niechęć..

Antenor bez trudu zbił wszystkie argumenty Aleksandra.

Argumenty Aleksandra (Parysa): Helena została Parysowi obiecana jako nagroda za rozstrzygnięcie sporu o jabłko "dla najpiękniejszej" (przypomnij sobie mit trojański).. 30-67): Aleksander próbuje skłonić Antenora, by i on głosował przeciwko wydaniu Heleny Grekom.. Jednocześnie Iketaon jest niezwykle sprawnym mówcą i demagogiem, potrafi porwać za sobą tłumy.. Troja wiele wycierpiała od Greków, wcześniej porwano Medeę, siostrę Priama, a ciotkę Aleksandra; jeśli pozostaje jeszcze przy życiu, jest zapewne w greckiej niewoli.Wypowiadali się na niej głównie Aleksander, który optował za zatrzymaniem Heleny w kraju oraz Antenor, który był przeciwnego zdania.. Obaj rozmówcy posługują się przysłowiami, osłaniając w ten sposób wzajemną niechęć.Ufa w swoje zwycięstwo, choć wcale nie interesują go przygotowania do walki.. 30-67): Aleksander próbuje skłonić Antenora, by i on głosował przeciwko wydaniu Heleny Grekom.. Obaj rozmówcy posługują się przysłowiami, osłaniając w ten sposób wzajemną niechęć.Prolog: Wypowiedź Antenora, z której dowiadujemy się, że przybyli posłowie greccy (Ulisses, Odyseusz, Menelaos) do Troi po zwrot Heleny, żony króla Menelaosa, uprowadzonej ze Sparty przez Aleksandra (Parysa)..

Napisz argumenty Antenora i Parysa na temat tego czy Helena ma zostać w Troi ("Odprawa posłów greckich".

W razie odmowy przygotowani są na wszczęcie wojny.. 197-208); następnie przytacza wywód Aleksandra (w. Epitasis Epeisodion pierwsze (w.. Działa na zlecenie i pod wpływem przekupstwa Parysa.. Jest głuchy na słowa Kasandry, lekceważy jej ostrzeżenia i nazywa ją "wiedźmą", ponieważ przypomniała mu o śnie jego żony, "że miasto dziecięcia, pochodnią urodziła".Aleksander (Parys) - charakterystyka • Odprawa posłów greckich.. Aleksander próbuje zjednać sobie Antenora, aby ten na radzie miasta opowiedział się za zostawieniem Heleny w Troi.przenośni.. Według mitologii , sama Wenus ofiarowała mu rękę najpiękniejszej z kobiet w podzięce za przyznanie jej złotego jabłka z napisem - "dla najpiękniejszej" .Rozsądny, przezorny i przewidujący troszczy się o los ojczyzny, ma świadomość, że pozostawienie Heleny w Troi doprowadzi do wojny.. ALEKSANDER podjął knowania mające na celu przekonanie dostojników o pozostawieniu porwanej w Troi.. Aleksander podjął knowania mające na celu przekonanie dostojników o pozostawieniu porwanej w Troi.. Obaj rozmówcy posługują się przysłowiami, osłaniając w ten sposób wzajemną niechęć.Radę rozpoczął król Troi, Priam, zaznaczając, że choć zależy mu na losie syna, to ważniejszy jest dla niego los ojczyzny..

210-257) optującego za pozostawieniem w Troi Heleny.Prolog (cytat): monolog Antenora informuje o akcji: wylądowali greccy posłowie domagający się zwrotu Heleny.

Ale jego logicznych i rozsądnych argumentów nie chcą słuchać członkowie Rady, którzy ulegli demagogii popleczników Aleksandra, nawet król nie chce rozpocząć przygotowań do wojny, uważając, że Antenor przesadza.Argumenty Aleksandra (Parysa): Helena została Parysowi obiecana jako nagroda za rozstrzygnięcie sporu o jabłko "dla najpiękniejszej" (przypomnij sobie mit trojański).. W swojej argumentacji posługuje się przede .Cytuje słowa króla zagajającego obrady (w.. "Aleksander, w Grecyjej gościem domu będąc (…) żonę mu wziął i przywłaszczył sobie" - przypomniał Parysowi, że to on dopuścił się złamania świętego prawa gościnności.Aleksander podjął knowania mające na celu przekonanie dostojników o pozostawieniu porwanej w Troi.. Król Priam musi zadecydować czy oddać Helenę.Aleksander podjął knowania mające na celu przekonanie dostojników o pozostawieniu porwanej w Troi.. Jest to bohater próżny i samolubny, który kieruje się jedynie własnym interesem.. Epitasis Epeisodion pierwsze (cytat): ALEKSANDER próbuje skłonić ANTENORa, by i on głosował przeciwko wydaniu Heleny Grekom.. Antenor radził, by odesłać Helenę do jej ojczyzny, ponieważ w przeciwnym razie Troi grozi wojna.. Kolejnym ważnym argumentem było według niego to, że niegdyś grecy równiez posunęli do wykradnięcia Medei i to był znaczący argument, aczkolwiek strona grecka broniła się twierdząc, ze Trojanie nie upominali się o porwaną tak jak oni robią to w przypadku Heleny.Opisana w epejsodionie III narada najwybitniejszych mężów Troi jest tak naprawdę refleksją na temat przebiegu polskich sejmików szlacheckich, w czasie których każdy chciał przeforsować własne racje, działał w sposób zachowawczy, uległy w stosunku do agresorów, nie kierując się dobrem kraju, acz prywatną korzyścią i zyskiem..

Argumenty Aleksandra: Powołując się na najwyższe wartości, Boga, łaskę ojcowską i zdanie mężów, przypomina, że mimo królewskiego pochodzenia, był pasterzem, w młodości nie bawił się i nie korzystał z życia.Po czym głos zabiera Aleksander optujący za pozostawieniem w Heleny Troi .

Postać ta w ogóle krytykowana bywa za nadmierną prostolinijność, za brak planowego przeciwdziałania w obliczu "praktyk" i "towarzystw", czyli aktywności Aleksandra w pozyskiwaniu zwolenników.. Obaj rozmówcy posługują się przysłowiami, osłaniając w ten sposób wzajemną niechęć.Aleksander podjął knowania mające na celu przekonanie dostojników o pozostawieniu porwanej w Troi.. Po tym, jak król Priam poprosił o wydanie opinii przez radę, pierwszy głos zabrał Aleksander, który naturalnie przekonywał, aby Helenę pozostawić w Troi.. Janina Kułtuniakowa wręcz odmówiła mu prawa do reprezentowania poglądów autora, przyznając to prawo Kasandrze11.- jego zdaniem Aleksander pogwałcił święte prawo gościnności i podstępem porwał Helenę, zaślubioną innemu mężczyźnie; - uważa, że powinni oddać Helenę, gdyż Grecy będą się o nią upominać nie tylko wysyłając posłów, ale również "przez miecz domagać się będą" ; - za niegodny postępek Parysa zapłaci ostatecznie ojczyzna - "Niech się Aleksander tak drogo nie żeni,/ Żeby małżeństwo swoje upadkiem ojczyzny/ I krwią naszą miał płacić .Aleksander podjął knowania mające na celu przekonanie dostojników o pozostawieniu porwanej w Troi.. Przypomniał, że Medeę porwano bardzo dawno temu, a decyzja Wenus nie usprawiedliwia postępowania Parysa.Właśnie to, że otrzymał Helenę za rossądzenie sporu uzył jako jeden z argumentów, by nie oddać Heleny.. Potrafi przedstawić swoje racje krótko i zwięźle je argumentując.. 30-67): Aleksander próbuje skłonić Antenora, by i on głosował przeciwko wydaniu Heleny Grekom.. Aleksander za wszelką cenę chce zatrzymać porwaną Helenę.. Aleksander podjął knowania mające na celu przekonanie dostojników o pozostawieniu porwanej w Troi.. Aby przeforsować swoje racje, nie waha się posunąć się nawet do przekupstwa.2.. 30-67): Aleksander próbuje skłonić Antenora, by i on głosował przeciwko wydaniu Heleny Grekom.. Epeisodion pierwsze (w. Epitasis Epeisodion pierwsze (w. Postępek Parysa mógł kosztować jego ojczyznę najwyższą cenę.. Według autora tragedii Rzeczpospolitą zamieszkiwali obywatele pokroju egoistycznego i przebie.Trojańczyk, stronnik Aleksandra, który podczas Rady Królewskiej optuje za Aleksandrem i przekonuje sejm, by nie oddawać Heleny Grekom.. 1-29): monolog Antenora informuje o preakcji: wylądowali greccy posłowie domagający się zwrotu Heleny.. Ogarnięty żądzą młodzian tłumaczy swój występek wolą bogów .. Epitasis Epeisodion pierwsze (w. Epitasis Epeisodion pierwsze (w..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt